Kırmızı Şemsiye


BAĞIŞ YAPIN

Telefon: 0 312 419 29 91 
Konur 2 Sokak No:44/8,
Çankaya / Ankara / Türkiye

e-mail:
kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org
 
 

 

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, aşağıda bilgileri verilen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Kırmızı Şemsiye, savunuculuk çalışmalarının etkili şekilde yürütülebilmesi için çeşitli bölgesel ve küresel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine önem vermektedir. Türkiye’de seks işçilerini çevreleyen sorunların, Türkiye’ye özgü olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, bu sorunların bölgesel ve küresel yansımaları olduğu bilincinde olan Kırmızı Şemsiye, çeşitli ülkelerden seks işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’ne kurulduğu tarih olan 11 Nisan 2013 tarihinden bu yana çeşitli projeler kapsamında finansal destek sunan aşağıdaki kurumlara tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Devamı

KIRMIZI ŞEMSİYE seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! EVİNİZDEN Mİ ÇIKARILDINIZ veya EVİNİZ Mİ MÜHÜRLENDİ? POLİS KEYFİ ŞEKİLDE EVİNİZİ Mİ BASTI? KEYFİ ŞEKİLDE POLİSİN PARA CEZASINA MI MARUZ KALDINIZ? POLİSTEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ veya KEYFİ MUAMELE İLE Mİ KARŞILAŞTINIZ? MÜŞTERİNİZDEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ?

Devamı

Seks işçilerinin insan hakları mücadelesinde yanımızda olmak ister misiniz? Sizi de üyemiz olarak görmekten memnuniyet duyarız. Eğer üyemiz olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Üye Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun. Sonra da kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org e-posta adresimize gönderin.

Devamı
 
 
Biz Kimiz
 
Tüzük
 
Stratejik Plan
 
Yönetim Kurulu
 
Çalışanlarımız
 
Genel Kurul


KIRMIZI ŞEMSİYE CİNSEL SAĞLIK VE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

(2016 – 2019)

 

KEMAL ÖRDEK

DERNEK BAŞKANI

Kemal Ördek, bugüne dek yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde LGBT ve seks işçileri hakları savunuculuğu yapmıştır. Kendisi de bir seks işçisi olan Kemal Ördek, Kırmızı Şemsiye’nin kurucu başkanıdır ve bu görevi 2016 yılı sonuna dek yürütmekle görevlidir.

Türkiye’de çeşitli LGBT sivil toplum kuruluşlarında translara yönelik ayrımcılık, şiddet ve nefret suçları konuları ile ilgili projelerde görev almış olan Kemal Ördek, Ekim 2011- Mayıs 2015 arasında Transgender Europe’un yönetim kurulunda seks işçiliği, nefret suçları ve cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları konularında çalışmalar yürütmüştür. 2012 Mayıs – 2014 Ocak arasında Küresel Seks İşçiliği Projeleri Ağı’nda da trans ve erkek seks işçilerinin sorunları ve hak talepleri ile ilgili politika yetkilisi olarak çalışan Kemal Ördek, Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Küresel Gençlik Koalisyonu, ILGA-Europe, Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya Seks İşçileri Savunuculuk Ağı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla da ortak çalışmalar içerisinde yer almıştır.

Kemal Ördek Kırmızı Şemsiye bünyesinde, trans kadın seks işçilerine yönelik şiddetin haritalanması ve mağdurlara hukuki destek sunulması, seks işçilerine yönelik cinsel sağlık kapasite geliştirme eğitimlerinin organize edilmesi ve yerelde halk sağlığı müdürlüklerine yönelik savunuculuk çalışmalarının yürütülmesi, kolluk kuvvetlerinin seks işçilerine yönelen keyfi ve hak ihlali barındıran uygulamalarına karşı savunuculuk çalışmalarının yapılması, genelevlerde çalışan kayıtlı seks işçilerinin genel insan hakları durumlarının iyileştirilmesi için savunuculuk çalışmalarının gerçekleştirilmesi gibi konularda çalışmaktadır.

 

BELGİN ÇELİK

BAŞKAN YARDIMCISI

Belgin Çelik, uzun yıllardır LGBT hakları ve seks işçilerinin hakları alanında insan hakları savunuculuğu yapmaktadır. Eski bir seks işçisi olan Belgin Çelik, Kırmızı Şemsiye’nin kurucuları arasında yer almaktadır. Halihazırda, Kırmızı Şemsiye’nin başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Çeşitli LGBT sivil toplum kuruluşlarında trans kadınların adalete erişimi, şiddet ve nefret suçları deneyimleri ile ilgili izleme ve raporlama çalışmalarında yer alan Belgin Çelik, aynı zamanda hak ihlallerinin belgelenmesi, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları, trans kadınların örgütlenmesi gibi çeşitli alanlarda eğitici olarak görev almıştır.

Belgin Çelik Kırmızı Şemsiye bünyesinde, seks işçilerine yöenlik ayrımcılık ve şiddet vakalarının izlenmesi ve raporlanması ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına yönelik konu hakkında savunuculuk yapılması konusunda çalışmaktadır.

 

DESTİNA CAN

GENEL SEKRETER

Destina Can, uzun yıllardan bu yana LGBT hakları ve özelde trans kadınların hak ihlallerine karşı korunması ve örgütlenmesi çalışmalarında yer alan bir trans kadın seks işçisidir. Kırmızı Şemsiye’nin kurucu ekibinde yer alan Can, şu an derneğin genel sekreteri olarak görev yapmaktadır.

 

BİHTER ALTAY

SAYMAN

10.04.1987 Hatay/ Antakya doğumludur. 2005 yılından 2010 yılına kadar LGBTİ Hakları ve LGBTİ bireylerin uğradığı hak ihlallerine karşın uzun yıllar aktivizim çalışmalarında bulundu. Üniversiteler arası LGBTİ öğrenci toplulukları arasında etkin rol oynamıştır. 2009-2011 yılları arasında çağrı danışma operatör şirketlerinde çalışmış; bu yıllar arasında gözlemler yaparak alana dair deneyimler  kazanmıştır. 2005 yılından bu yana Trans kimliği ile yaşayan Bihter Altay , seks işçiliği sektöründe yer alan ve alana dair hak ihlalleri yaşamış birey veya bireylere tanıklık etmiş bir trans kadındır. 2014 yılında tanıştığı Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’nde 2015 Aralık ayına kadar gönüllü olarak yer almıştır. 2016 Ocak ayı itibari ile Kırmızı Şemsiye’de profesyonel anlamda İzleme ve destek sorumlusu olarak çalışmaya başlamıştır. Türkiye genelinde yaşayan trans kadın ve trans seks işçisi bireylerin uğradığı hak ihlallerini gözlemlemekte ve kayıt altına almaktadır. 

 

CEYLAN YILMAZ

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

14.10.1976 ANKARA/Çankaya doğumlu Ceylan Yılmaz 2005 yılından 2009 yılına kadar kayıt dışı alanda seks işçisi olarak çalışmıştır. 2009-2012 yıllarında resmi olarak Kastamonu genelevinde çalışan seks işçisi kadın 2012-2013 yılları arasında Diyarbakır genelevinde seks işçisiliği yaşamına devam etmiştir. Daha sonra 2013 yılında tekrardan Kastamonu genelevine dönüş yapmıştır. Halen de Kastamonu Genelevinde resmi olarak seks işçisi olarak çalışmaya devam etmektedir.  


Dosya Yok