Kırmızı Şemsiye


BAĞIŞ YAPIN

Telefon: 0 312 419 29 91 
Konur 2 Sokak No:44/8,
Çankaya / Ankara / Türkiye

e-mail:
kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org
 
 

 

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, aşağıda bilgileri verilen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Kırmızı Şemsiye, savunuculuk çalışmalarının etkili şekilde yürütülebilmesi için çeşitli bölgesel ve küresel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine önem vermektedir. Türkiye’de seks işçilerini çevreleyen sorunların, Türkiye’ye özgü olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, bu sorunların bölgesel ve küresel yansımaları olduğu bilincinde olan Kırmızı Şemsiye, çeşitli ülkelerden seks işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’ne kurulduğu tarih olan 11 Nisan 2013 tarihinden bu yana çeşitli projeler kapsamında finansal destek sunan aşağıdaki kurumlara tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Devamı

KIRMIZI ŞEMSİYE seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! EVİNİZDEN Mİ ÇIKARILDINIZ veya EVİNİZ Mİ MÜHÜRLENDİ? POLİS KEYFİ ŞEKİLDE EVİNİZİ Mİ BASTI? KEYFİ ŞEKİLDE POLİSİN PARA CEZASINA MI MARUZ KALDINIZ? POLİSTEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ veya KEYFİ MUAMELE İLE Mİ KARŞILAŞTINIZ? MÜŞTERİNİZDEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ?

Devamı

Seks işçilerinin insan hakları mücadelesinde yanımızda olmak ister misiniz? Sizi de üyemiz olarak görmekten memnuniyet duyarız. Eğer üyemiz olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Üye Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun. Sonra da kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org e-posta adresimize gönderin.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’nin ürettiği broşür, kitapçık, rapor ve kitaplara PDF versiyonları ile aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
         
Türkiye'de 'Geçici Koruma' Altında Suriyeliler ve Seks İşçiliği
Türkiye'de 'Geçici Koruma' Altında Suriyeliler ve Seks İşçiliği
   
         
Seks İşçileri ile Kapsamlı HIV/CYBE Programlarının Uygulanması
Seks İşçileri ile Kapsamlı HIV/CYBE
Programlarının Uygulanması Seks İşçileri ile Kapsamlı HIV/CYBE Programlarının Uygulanması
   
         
AVUKATLAR İÇİN SEKS İŞÇİLERİNE YÖNELİK HUKUKİ DESTEK REHBERİ
AVUKATLAR İÇİN SEKS İŞÇİLERİNE YÖNELİK HUKUKİ DESTEK REHBERİ Kırmızı Şemsiye, bir yandan çeşitli illerden avukatları biraraya getirip kendilerini seks işçiliği mevzuatı ve uygulamaları ile seks işçilerinin adalet mekanizmalarına erişimde maruz kaldıkları engeller konusunda bilgilendirmeyi hedeflerken, diğer yandan da Türkiye’nin bütün barolarına kayıtlı olan avukatlara bu bilgileri yazılı olarak iletmeyi amaçlamaktadır. Bu yayın, yukarıda detaylıca dile getirilen faaliyetlere ek olarak yayınlanmıştır.
   
         
SEKS İŞÇİLERİ İÇİN CİNSEL SAĞLIK BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI
SEKS İŞÇİLERİ İÇİN CİNSEL SAĞLIK BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI KİTAPÇIĞIN AMACI; Seks işçilerinin cinsel sağlık durumları ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgiye kolay ve hızlı şekilde erişmelerini sağlamaktır. SEKS İŞÇİLERİNİN; cinsel sağlık durumları ile ilgili bilgi düzeylerini arttırmak, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmalarını sağlamak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), bu enfeksiyonlara karşı korunma yolları, genel sağlık bilgisi, test – danışmanlık – tanı – tedavi ve bakım ile ilgili başvurulabilecek kurumları belirtmek ve seks işçilerinin çalışma hayatları ve özel hayatları süresince kendilerinin ve akranlarının cinsel sağlık durumunu iyileştirmeyi hedefleyen bu kitapçık, seks işçilerinin deneyimleri, ihtiyaçları ve hassasiyetlerine göre tasarlanmıştır
   
         
TÜRKİYE’DE TRANS OLMAK: DIŞLANMA, AYRIMCILIK VE ŞİDDET
TÜRKİYE’DE TRANS OLMAK: DIŞLANMA, AYRIMCILIK VE ŞİDDET Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, bu yayın ile, Türkiye’de yaşayan transların son bir yılındaki genel insan hakları durumuna ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu yayın, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Açık Toplum Vakfı tarafından finansal olarak desteklenen “Trans-İzleme: Türkiye’de Translara Yönelik Hak İhlallerinin Savunuculuk Perspektifi İle İzlenmesi Projesi” kapsamında hazırlanmıştır.
   
         
SEKS İŞÇİLERİ İÇİN HAK İHLALLERİNE KARŞI ÖNEMLİ BİLGİLER KİTAPÇIĞI
SEKS İŞÇİLERİ İÇİN HAK İHLALLERİNE KARŞI ÖNEMLİ BİLGİLER KİTAPÇIĞI Bu kitapçıkta yer alan bilgiler, seks işçiliği yapan translar başta olmak üzere tüm seks işçilerinin gündelik hayatlarında maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı onları bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu broşür, gözaltı süreçleri, ev aramaları ve mühürlemeleri, idari para cezaları, idarenin diğer ayrımcı uygulamaları, çeşitli kişi veya kurumlar üzerinden seks işçilerine yönelen şiddet, nefret suçları ve ayrımcılık sonrası, mağdurların adalete erişim mekanizmasına erişimini güçlendirmeyi amaçlayan bir araç olarak seks işçilerinin hassasiyetlerine uygun şekilde tasarlanmıştır.
   
         
INFORMATION NOTE ON HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AGAINST TRANS PEOPLE IN TURKEY – 3
INFORMATION NOTE ON HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AGAINST TRANS PEOPLE IN TURKEY – 3 This information note has been prepared on the occasion of LGBTI Pride Week and sent to the relevant state institutions in Turkey.
   
         
TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TRANSLARA KARŞI HAK İHLALLERİ BİLGİ NOTU – 3
TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TRANSLARA KARŞI HAK İHLALLERİ BİLGİ NOTU – 3 Bu bilgi notu, LGBTI Onur Haftası vesilesi ile hazırlanmış ve 20 Haziran tarihinde ilgili paydaşlara gönderilmiştir.
   
         
Türkiye’de Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık ve Şiddet Konferansı Broşürü-17 Haziran 2016
Türkiye’de Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık ve Şiddet Konferansı Broşürü-17 Haziran 2016 Bu broşür, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği tarafından, ABD Dışişleri Bakanlığı, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Açık Toplum Vakfı’nın destekleri ile 17 Haziran 2016 tarihinde, 09:30 – 17:00 saatleri arasında düzenlenecek “Türkiye’de Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık ve Şiddet” başlıklı konferans broşürüdür.
   
         
3 MART DÜNYA SEKS İŞÇİLERİ GÜNÜ- 2016 KIRMIZI ŞEMSİYE DERNEĞİ ETKİNLİK BROŞÜRÜ
3 MART DÜNYA SEKS İŞÇİLERİ GÜNÜ- 2016 KIRMIZI ŞEMSİYE DERNEĞİ ETKİNLİK BROŞÜRÜ Bu broşür, 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü Kapsamında Kırmızı Şemsiye Derneği tarafından düzenlenen etkinlik silsilesine dair bilgileri içermektedir
   
         
INFORMATION NOTE ON HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AGAINST TRANS PEOPLE IN TURKEY– 2
INFORMATION NOTE ON HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AGAINST TRANS PEOPLE IN TURKEY– 2 This information note was prepared on the occasion of 3rd March International Sex Worker’s Day and sent to the relevant state institutions and organizations in Turkey.
   
         
INFORMATION SHEET ON ADMINISTRATIVE FINES IMPOSED AGAINST TRANS SEX WORKERS -2
INFORMATION SHEET ON ADMINISTRATIVE FINES IMPOSED AGAINST TRANS SEX WORKERS -2 This information sheet has been prepared on the occasion of 3rd March International Sex Worker’s Day and sent to the relevant state institutions and organizations in Turkey.
   
         
TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TRANSLARA KARŞI HAK İHLALLERİ BİLGİ NOTU – 2
TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TRANSLARA KARŞI HAK İHLALLERİ BİLGİ NOTU – 2 Bu bilgi notu, 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü vesilesi ile hazırlanmış ve ilgili paydaşlara gönderilmiştir.
   
         
SEKS İŞÇİLERİNE KESİLEN İDARİ PARA CEZALARI HAKKINDA BİLGİ NOTU
SEKS İŞÇİLERİNE KESİLEN İDARİ PARA CEZALARI HAKKINDA BİLGİ NOTU Bu bilgi notu, 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü vesilesi ile hazırlanmış ve Türkiye’deki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilmiştir.
   
         
HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AGAINST TRANS PEOPLE IN TURKEY INFORMATION NOTE 2015 – 1
HUMAN RIGHTS VIOLATIONS AGAINST TRANS PEOPLE IN TURKEY INFORMATION NOTE 2015 – 1 This information note was prepared on the occasion of the Trans Remembrance Day (TDoR) and 25th November International Day for the Elimination of Violence Against Women and sent to the relevant state institutions and organizations in Turkey.
   
         
20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında Hazırlanan Bilgi Notu
20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında Hazırlanan Bilgi Notu TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TRANSLARA YÖNELİK HAK İHLALLERİ Bilgi Notu-1 Bu bilgi notu, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü vesilesi ile hazırlanmış ve Türkiye’deki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilmiştir.Bu çalışma 2014 ve Kasım 2015 arası trans seks işçileri tarafından yaşanmış en belirgin vakaları ve nefret cinayetlerine dair bilgiler içermektedir.
   
         
17 Aralık Dünya Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Etkinlikler Broşürü- 2015
17 Aralık Dünya Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Etkinlikler Broşürü- 2015 Bu broşür 2015 yılında 17 Aralık Dünya Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenlenen etkinliklerin broşürüdür.
   
         
Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı
Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı
   
         
SEXUAL AND REPRODUCTIVE HEALTH OF SEX WORKERS IN TURKEY
SEXUAL AND REPRODUCTIVE HEALTH OF
SEX WORKERS IN TURKEY SEXUAL AND REPRODUCTIVE HEALTH OF SEX WORKERS IN TURKEY
   
         
Transfobiye Karşı Trans-Saygı
Transfobiye Karşı Trans-Saygı Transfobiye Karşı Trans-Saygı
   
         
VIOLENCE DIRECTED TOWARDS SEX WORKER TRANS WOMEN IN TURKEY
VIOLENCE DIRECTED TOWARDS SEX WORKER TRANS WOMEN IN TURKEY VIOLENCE DIRECTED TOWARDS SEX WORKER TRANS WOMEN IN TURKEY
   
         
“RECORDED” ROBBERY IN THE “UNRECORDED” SPHERE
“RECORDED” ROBBERY IN THE “UNRECORDED” SPHERE This book, which will be functional for contributing the works of many non-governmental organizations, public institutions related to the issue, legislators, legists and media, contains problems that trans sex workers experience on administrative fines, economical background of these practices, what the state aims through these practices, illegalities during implementations, impact of social oppression towards trans sex workers on arbitrary practices of the authority and demands of trans sex workers against these practices. This is the english version of the book 'Kayıtsız Alanda Kayıtlı Soygun'.
   
         
“THE INVISIBLE REALITY”: Sex Worker Gays and Bisexual Men– A Preliminary Study
“THE INVISIBLE REALITY”: Sex Worker Gays and Bisexual Men– A Preliminary Study This report contains the results of quantitative and qualitative research conducted by Red Umbrella within the framework of the project entitled “The Invisible Truth: Gay and Bisexual Men Claiming Their Rights” and this is the english version of the book 'Görünmeyen Gerçeklik'.
   
         
“THOSE WOMEN”: VIOLENCE STORIES FROM SEX WORKER TRANS WOMEN
“THOSE WOMEN”: VIOLENCE STORIES FROM SEX WORKER TRANS WOMEN This publication has been prepared under “The Mapping of Violence Directed Towards Trans Sex Worker Women in Turkey and Legal Support Project” carried out by Red Umbrella and this is the turkish version of the book 'O Kadınlar'.
   
         
“RESTRICTED JUSTICE”: REPORT ON LEGAL SUPPORT TO SEX WORKER TRANS WOMEN SUFFERING FROM RIGHTS VIOLATIONS
“RESTRICTED JUSTICE”: REPORT ON LEGAL SUPPORT TO SEX WORKER TRANS WOMEN SUFFERING FROM RIGHTS VIOLATIONS This publication was prepared under the “Project for Mapping the Violence to Sex Worker Trans Women and Legal Support” implemented by RED UMBRELLA and this is the english version of the book 'SINIRLI ADALET'.
   
         
Trans Seks İşçilerinin İhtiyaç ve Hakları Bilgilendirme Notu
Trans Seks İşçilerinin İhtiyaç ve Hakları Bilgilendirme Notu Bu yayın, Küresel Seks İşçiliği Projeleri Ağı (Global Network of Sex Work Projects – NSWP) tarafından hazırlanmıştır. Yayının hazırlanması sürecinde, NSWP dünyanın 5 farklı bölgesinde yer alan ve kendisine üye seks işçileri örgütleriyle irtibata geçerek, trans seks işçilerinin insan hakları durumu, yasaların ve bu yasalar üzerinden hayata geçirilen uygulamaların bu gruptan seks işçilerine etkileri ile ilgili bir danışma süreci yürütmüştür. Bu danışma sürecinin sonucunda elde edilen bilgiler, elinizdeki yayında toplanmıştır.Elinizdeki yayın, dünyanın her bölgesinden trans seks işçileri ile gerçekleştirilen görüşmelere dayanmaktadır. Bu yayının hazırlanması sürecinde, dünyanın farklı bölgelerinden trans seks işçilerinin görüşleri, bugüne dek konu ile ilgili yayınlanmış makaleler, raporlar, bilimsel yayınlar ile çeşitli kurum ve kuruluşların hazırlamış oldukları bilgi notlarından faydalanılmıştır.
   
         
Erkek Seks İşçilerinin İhtiyaç ve Hakları Bilgilendirme Notu
Erkek Seks İşçilerinin İhtiyaç ve Hakları Bilgilendirme Notu BU yayın, Küresel Seks İşçiliği Projeleri Ağı (Global Network of Sex Work Projects – NSWP) tarafından hazırlanmıştır. Yayının hazırlanması sürecinde, NSWP dünyanın 5 farklı bölgesinde yer alan ve kendisine üye seks işçileri örgütleriyle irtibata geçerek, erkek seks işçilerinin insan hakları durumu, yasaların ve bu yasalar üzerinden hayata geçirilen uygulamaların bu gruptan seks işçilerine etkileri ile ilgili bir danışma süreci yürütmüştür. Bu danışma sürecinin sonucunda elde edilen bilgiler, elinizdeki yayında toplanmıştır. Elinizdeki yayın, dünyanın her bölgesinden erkek seks işçileri ile gerçekleştirilen görüşmelere dayanmaktadır. Bu yayının hazırlanması sürecinde, dünyanın farklı bölgelerinden erkek seks işçilerinin görüşleri, bugüne dek konu ile ilgili yayınlanmış makaleler, raporlar, bilimsel yayınlar ile çeşitli kurum ve kuruluşların hazırlamış oldukları bilgi notlarından faydalanılmıştır.
   
         
Seks İşçiliği, İnsan Hakları ve Hukuk Üzerine Mutabakat Metni
Seks İşçiliği, İnsan Hakları ve Hukuk Üzerine Mutabakat Metni Bu yayın, Küresel Seks İşçiliği Projeleri Ağı (Global Network of Sex Work Projects – NSWP) tarafından hazırlanmıştır. Yayının hazırlanması sürecinde, NSWP dünyanın 5 farklı bölgesinde yer alan ve kendisine üye seks işçileri örgütleriyle irtibata geçerek, seks işçilerinin insan hakları durumu, yasaların ve bu yasalar üzerinden hayata geçirilen uygulamaların seks işçilerine etkileri ile ilgili bir danışma süreci yürütmüştür. Bu danışma sürecinin sonucunda elde edilen örgüt eğilimleri, elinizdeki yayında toplanmıştır. Elinizdeki yayın, dünyanın her bölgesinden seks işçileri örgütlerinin üzerinde uzlaştığı bir metindir. Dolayısıyla, bu metinde yer alan hak alanları ve bu hak alanları üzerinden talep edilenler, küresel seks işçileri hareketinin ortak taleplerini oluşturmaktadır.
   
         
Adaletin Adaletsizliği
Adaletin Adaletsizliği Bu rapor, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da seks işçiliği, şiddet ve HIV üzerine hazırlanmıştır. Raporda, bölgedeki on altı ülkede yapılan toplum kökenli araştır- manın geniş sonuçları yer almaktadır. Bu rapor, polis ve müşteriler tarafından uy- gulanan, seks işçilerinin deneyimlediği gündelik şiddeti gösterir ve bu şiddetin nasıl HIV riskinin azaltılması konusunda daha düşük kapasite ile ilişkili olduğunu belgeler.
   
         
For The Record- Documenting Violence Against Trans People
For The Record- Documenting Violence Against Trans People Bu yayın TGEU tarafından 2013 yılında başlatılan ProTrans projesi çerçevesinde toplanılan veriler kullanılarak oluşturulmuştur. Bu yayın Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa'da yaşayan translar ve trans toplulukların karşı karşıya kaldıkları şiddete karşı korunmalarını ve bu şiddetin cezasız kalmasının önlenmesini amaç edinmiştir. Bu amaç uğruna TGEU ile beraber 5 trans hakları örgütü 2 sene boyunca projede birlikte çalışarak, izleme, mağdur desteği ve savunuculuk konularında kapasitelerini genişletmiştir.
   
         
Küresel Transfobiye Karşı Trans Saygı Projesi
Küresel Transfobiye Karşı Trans Saygı Projesi Küresel Transfobiye Karşı Trans Saygı Projesi
   
         
Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı: İhtiyaçlar ve Öneriler
Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı: İhtiyaçlar ve Öneriler Bu yayın, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu için Kemal Ördek tarafından hazırlanmıştır. Türkiye'de seks işçilerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı durumu ile ilgili ilk defa bu derece kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
   
         
Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı: İhtiyaçlar ve Öneriler
Türkiye'de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı: İhtiyaçlar ve Öneriler Bu yayın, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu için Kemal Ördek tarafından hazırlanmıştır. Türkiye'de seks işçilerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı durumu ile ilgili ilk defa bu derece kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
   
         
"O Kadınlar": Trans Kadın Seks İşçilerinin Dilinden Şiddet Hikayeleri
"O Kadınlar": Trans Kadın Seks İşçilerinin Dilinden Şiddet Hikayeleri "O Kadınlar", 2014 yılı içerisinde Türkiye'nin çeşitli illerinden 18 trans kadın seks işçisi ile gerçekleştirilen röportajları içermektedir.
   
         
Seks İşçilerinin İnsan Hakları Konferansı Program Broşürü
Seks İşçilerinin İnsan Hakları Konferansı Program Broşürü Bu broşür, Kırmızı Şemsiye tarafından 14 - 15 Mart 2015 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen Seks İşçilerinin İnsan Hakları Konferansı'nın program detaylarını içeren broşürdür.
   
         
Türkiye'de Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddet: Görünmezlik ve Cezasızlık Kıskacında Bir Varoluş Mücadelesi
Türkiye'de Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddet: Görünmezlik ve Cezasızlık Kıskacında Bir Varoluş Mücadelesi Bu çalışma, Kemal Ördek tarafından hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye'nin 10 ilinden trans kadın seks işçilerine yönelik anket ve yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Trans kadın seks işçilerine yönelik şiddet biçimleri, faillerin profilleri, adalete erişimde yaşanan sorunlar ve öneriler çalışma kapsamında yer almaktadır.
   
         
"Sınırlı Adalet": Hak İhlali Mağduru Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Hukuki Destek Raporu
"Sınırlı Adalet": Hak İhlali Mağduru Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Hukuki Destek Raporu Bu çalışma, Kırmızı Şemsiye'nin 2014 yılı içerisinde hukuki destek sunduğu seks işçileri ile olan karşılaşmaları, bu karşılaşmalarda yaşadıkları sorunlar, ortaya çıkan başarılar, vaka analizleri, ihtiyaçlar ve önerileri içermektedir.
   
         
Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı Program Broşürü
Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı Program Broşürü Bu yayın, Kırmızı Şemsiye tarafından 17 Aralık Dünya Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle 18 - 20 Aralık 2014 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı'nın program kitapçığıdır.
   
         
Ayrımcılık Ve Nefret Suçuna Karşı Bilgilendirme ve Hukuki Destek Broşürü
Ayrımcılık Ve Nefret Suçuna Karşı Bilgilendirme ve Hukuki Destek Broşürü Bu broşür, Transgender Europe'un Kırmızı Şemsiye ile işbirliği içerisinde yürüttüğü "ProTrans: Doğru Avrupa'da Translara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" kapsamında, ayrımcılık ve nefret suçu mağduru translara yönelik hazırlanmıştır.
   
         
Özgürlük İstiyoruz
Özgürlük İstiyoruz BİZİM DE SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR! Seks işçileri, fahişeler, orospular, jigololar, eskortlar, hayat kadınları, genel kadınlar, travestiler, ibneler, dönmeler, vs… Toplumun, devletin, çeşitli kişi ve kurumların dilinde ve hafızasında yer edinmiş bütün bu sözcükleriz biz. Toplumda yaygın şekilde kabul gören ve olumsuz anlam içeren veya içermeyen bütün bu sözcüklerde gizli hikayelerimiz. Bazen bir Yeşilçam filminin sonu cinayetle biten “ağlak” hikayesinin içinde, bazen ise polisin keyfi uygulamaları sonucunda yaşadığımız mağduriyetteyiz. Kimimiz bu sözcükleri bir küfür olarak deneyimliyoruz, kimimiz bu sözcüklerin içindeki anlamı yok edip sahipleniyoruz.
   
         
Kayıtsız Alanda Kayıtlı Soygun
Kayıtsız Alanda Kayıtlı Soygun Bu çalışmaya ilk başladığım dönemde bir rapor hazırlama fikriyle yola çıkmıştım. Ancak, daha sonra bir rapordan ziyade kapsamlı bir niteliksel çalışmanın idari para cezası uygulamaları ve sonrasında ortaya çıkan sorunlara daha güçlü şekilde dikkat çekeceğine kanaat getirdim. Bugüne dek, salt idari para cezaları ve bu cezalar ile ilişkili olarak trans seks işçilerinin tecrübe ettikleri sorunlara dair bir çalışma hazırlanmadı. Dolayısıyla, şu an elinizde tuttuğunuz kitabın bu alanda çalışma yapmak isteyecek kişiler için iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum.
   
         
Kırmızı Şemsiye Duyuru Broşürü 2014
Kırmızı Şemsiye Duyuru Broşürü 2014 KIRMIZI ŞEMSİYE, seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! UNUTMAYIN! YALNIZ DEĞİLSİNİZ! MESLEĞİNİZDEN ÖTÜRÜ KİMSE SİZİ MAĞDUR ETME HAKKINA SAHİP DEĞİL! BİZE ULAŞIN, SİZİ DESTEKLEYELİM!
   
         
Seks İşçileri için Hak İhlallerine Karşı Önemli Bilgiler Broşürü
Seks İşçileri için Hak İhlallerine Karşı Önemli Bilgiler Broşürü SEKS İŞÇİSİ OLMAK SUÇ DEĞİLDİR! MESLEĞİNİZ YÜZÜNDEN MAĞDURİYET YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ! HAKLARINIZI BİLİN, KENDİNİZİ SAVUNUN!
   
         
Görünmeyen Gerçeklik
Görünmeyen Gerçeklik Seks işçiliği Türkiye’de çeşitli sebeplerle, sadece trans ve trans olmayan kadın seks işçileri özelinde gündeme gelen bir konudur. Seks işçiliği, birçok platformda büyük çoğunlukla toplumsal cinsiyet temelli şiddet veya kadın bedenine yönelik şiddet ile kadın bedeninin istismarı argümanları üzerinden tartışılagelmiştir. Halbuki, seks işçiliği birçok erkek için de bir geçim kaynağıdır. Birçok heteroseksüel, eşcinsel veya biseksüel erkek seks işçiliği yaparak hayatlarını idame ettirmektedir.1 Cinsiyet kimliği noktasında değerlendirdiğimizde, birçok trans erkeğin de seks işçiliği yaptığını söyleyebiliriz. Tabii ki, hem farklı cinsel yönelimler hem de cinsiyet kimliklerine sahip erkeklerin seks endüstrisi içerisindeki varlıkları, deneyimleri, sorunları ve talepleri bir görünmezlik ile karşı karşıyadır.
   
         
Seks İşçiliği: Mitler ve Gerçekler
Seks İşçiliği: Mitler ve Gerçekler Bu yayın, bir Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği yayınıdır. Bu yayının telif hakları Kırmızı Şemsiye Derneği ve Kemal Ördek’e aittir. Kitapçığın tümü veya belirli bölümlerinin çoğaltılması öncesi, Kırmızı Şemsiye Derneği ve Kemal Ördek’ten izin alınması zorunludur. Kitapçık içerisindeki bilgiler başka çalışmalarda bu yayın referans gösterilerek kullanılabilir.
   
         
Seks İşçileri Konuşuyor: Özgürlük İstiyoruz
Seks İşçileri Konuşuyor: Özgürlük İstiyoruz Bu broşür, 1 - 2 Mart 2014'te Kırmızı Şemsiye tarafından Ankara'da organize edilen "Seks İşçileri Konuşuyor: Özgürlük İstiyoruz!" adlı etkinliğin program broşürüdür.