Kırmızı Şemsiye


BAĞIŞ YAPIN

Telefon: 0 312 419 29 91 
Konur 2 Sokak No:44/8,
Çankaya / Ankara / Türkiye

e-mail:
kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org
 
 

 

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, aşağıda bilgileri verilen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Kırmızı Şemsiye, savunuculuk çalışmalarının etkili şekilde yürütülebilmesi için çeşitli bölgesel ve küresel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine önem vermektedir. Türkiye’de seks işçilerini çevreleyen sorunların, Türkiye’ye özgü olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, bu sorunların bölgesel ve küresel yansımaları olduğu bilincinde olan Kırmızı Şemsiye, çeşitli ülkelerden seks işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’ne kurulduğu tarih olan 11 Nisan 2013 tarihinden bu yana çeşitli projeler kapsamında finansal destek sunan aşağıdaki kurumlara tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Devamı

KIRMIZI ŞEMSİYE seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! EVİNİZDEN Mİ ÇIKARILDINIZ veya EVİNİZ Mİ MÜHÜRLENDİ? POLİS KEYFİ ŞEKİLDE EVİNİZİ Mİ BASTI? KEYFİ ŞEKİLDE POLİSİN PARA CEZASINA MI MARUZ KALDINIZ? POLİSTEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ veya KEYFİ MUAMELE İLE Mİ KARŞILAŞTINIZ? MÜŞTERİNİZDEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ?

Devamı

Seks işçilerinin insan hakları mücadelesinde yanımızda olmak ister misiniz? Sizi de üyemiz olarak görmekten memnuniyet duyarız. Eğer üyemiz olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Üye Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun. Sonra da kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org e-posta adresimize gönderin.

Devamı
Diğer Haberler


17.8.2017  
Kategori: Genel
   
Adana Genelevi'nde Seks İşçisine Eziyet

[Uyarı: Eziyet olayının kısa betimlemesi metin içerisindedir.]
 
 
Adana Genelevi'nde çalışan bir kadın seks işçisi geçtiğimiz günler içerisinde eziyete maruz kaldı. 
 
Kırmızı Şemsiye'nin ilgili kişilerle yaptığı görüşmelere dayanılarak, olayın şu şekilde gerçekleştiği belirtilmektedir:
 
Adana Genelevi'nde kayıtlı şekilde çalışan bir kadın seks işçisi, çalıştığı işletmenin sahiplerine ailesini görmek için birkaç günlük izin istediğini ifade etmiştir. İşletme sahibi ve idarecisi olan kişiler ise izin vermemiştir. Seks işçisi kadının, işletme sahibine yüklü miktarda borcu da bulunmaktadır. İzin verilmemesi üzerine seks işçisi kadın, bir müşterisi kendisini ziyaret ettiğinde, müşterisinin telefonu üzerinden 155 Polis İmdat Hattı'nı aramış ve genelev işletmecilerinin kendisini hiçbir şekilde bırakmadığını, alıkonulduğunu ifade etmiştir. Bu bilgi üzerine Adana İL Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği'ne bağlı polisler geneleve giriş yapmış ve kadını korumaya almıştır. Mağdur alıkonulduğu genelevden çıkarılmış ve ifadesine başvurulmuştur. Mağdurun verdiği ifade sonrası, görevli polisler kendisini ailesinin yanına gidebilmesi için Adana Havalimanı'na götürmüşlerdir.
 
Anlaşıldığı kadarı ile mağdurun çalıştığı evin işletmecisi adına çalışan kişiler, mağduru havalimanına dek takip etmiş ve polisler gittikten sonra mağduru havalimanından zorla geneleve geri getirmişlerdir. Olayı örgütleyen ve kendisi de bir kadın olan işletmeci, alıkonulan seks işçisi kadını yanında çalışan kişilere dövdürtmüştür. Beyzbol sopaları ile ciddi şekilde darp edilen kadın seks işçisi, aldığı darbeler sonucu tuvaletini tutamamış ve olduğu yere yapmak zorunda bırakılmıştır. Mağdura failler tarafından kendi dışkısı yedirilmiştir.
 
Gördüğü işkence sonrası mağdur kadın seks işçisi, yine işletme sahiplerine ait olan bir köpek kulübesinin içine atılmıştır. Burada birkaç köpek tarafından ağır şekilde saldırıya uğrayan seks işçisi kadın kanlar içerisinde, yine bahsi geçen köpek kulübesinin yanındaki prefabrik bir mekana hapsedilmiştir. Burada saatlerce hapis kalan işkence mağduru kadın seks işçisinin çığlıkları sonucu yoldan geçenler emniyeti aramıştır. Gelen kolluk görevlileri işkence mağduru kadını derhal hastaneye tedavi amacıyla götürmüştür. İfadesi alınan kadın bütün detayları olabildiğince anlatmıştır. İfadede adı geçen failler soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır.
 
Eziyet mağduru seks işçisi kadın koruma altına alınmıştır.
 
Kırmızı Şemsiye olarak, elimizden geldiğince ve mağdur seks işçisinin üstün çıkarlarına zarar vermemek kaydıyla, olayı takip ettiğimizi, mağdurun desteklenmesi için gereken adımların atılması amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile görüştüğümüzü ifade etmek isteriz.
 
Kırmızı Şemsiye olarak, fail olan işletme sahiplerinin ve faillere yardımcı olan herkesin gerekli cezaları almaları için mücadelemizi sürdüreceğiz. Kırmızı Şemsiye, her zaman olduğu gibi, her türlü şiddet vakasına karşı en önce seks işçilerinin yanındadır.
 
Kamuoyuna ve ilgili kurumlara saygıyla duyurulur.
 
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği