Kırmızı Şemsiye


BAĞIŞ YAPIN

Telefon: 0 312 419 29 91 
Konur 2 Sokak No:44/8,
Çankaya / Ankara / Türkiye

e-mail:
kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org
 
 

 

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, aşağıda bilgileri verilen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Kırmızı Şemsiye, savunuculuk çalışmalarının etkili şekilde yürütülebilmesi için çeşitli bölgesel ve küresel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine önem vermektedir. Türkiye’de seks işçilerini çevreleyen sorunların, Türkiye’ye özgü olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, bu sorunların bölgesel ve küresel yansımaları olduğu bilincinde olan Kırmızı Şemsiye, çeşitli ülkelerden seks işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’ne kurulduğu tarih olan 11 Nisan 2013 tarihinden bu yana çeşitli projeler kapsamında finansal destek sunan aşağıdaki kurumlara tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Devamı

KIRMIZI ŞEMSİYE seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! EVİNİZDEN Mİ ÇIKARILDINIZ veya EVİNİZ Mİ MÜHÜRLENDİ? POLİS KEYFİ ŞEKİLDE EVİNİZİ Mİ BASTI? KEYFİ ŞEKİLDE POLİSİN PARA CEZASINA MI MARUZ KALDINIZ? POLİSTEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ veya KEYFİ MUAMELE İLE Mİ KARŞILAŞTINIZ? MÜŞTERİNİZDEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ?

Devamı

Seks işçilerinin insan hakları mücadelesinde yanımızda olmak ister misiniz? Sizi de üyemiz olarak görmekten memnuniyet duyarız. Eğer üyemiz olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Üye Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun. Sonra da kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org e-posta adresimize gönderin.

Devamı
Diğer Haberler


8.3.2017  
Kategori: Basın Açıklamaları
   
KADIN HAREKETİNİN SEKS İŞÇİLERİNE, SEKS İŞÇİLERİNİN KADIN HAREKETİNE İHTİYACI VAR!

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, seks işçisi kadınlar dahil olmak üzere, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar.

 

Kırmızı Şemsiye, herkesi seks işçisi kadınların maruz bırakıldıkları damgalanma, ayrımcılık, şiddet, yoksulluk, toplumsal dışlanma ve diğer olumsuzluklarla mücadeleye çağırırken, tüm kadın sivil toplum kuruluşlarına da seks işçilerinin söylem ve taleplerinin de içerilmesi maksadıyla aşağıdaki çağrıyı yapmaktadır.

 

  1. Kendi bölgenizde yaşayan ve çalışan seks işçileri ile, ortak ihtiyaç ve talepleri belirlemek amacıyla, irtibata geçin.
  2. Seks işçilerini kendi topluluklarınız içerisinde söz sahibi olabilmeleri maksadıyla güçlendirin. Başta 8 Mart ve 25 Kasım olmak üzere, kadınlara karşı her türlü şiddet ve ayrımcılık ile mücadelede sembol niteliği taşıyan günlerde seks işçisi kadınların görünürlüğünü arttırın.
  3. Seks işçilerinin maruz bırakıldıkları sorunlar ile ilgili kendi topluluğunuzun üyelerine farkındalık artırma çalışmaları düzenleyin.
  4. Tasarladığınız ve yürüttüğünüz projelerde seks işçilerinin de sorunlarını içeren bir yaklaşımla ilerleyin ve seks işçilerinin söylemlerine mutlaka yer verin.
  5. Seks işçilerinin yaşam ve çalışma koşulları ile ilgili politika tartışmalarında seks işçileri ile birlikte yer alın ve seks işçilerini güçlendirecek şekilde destek olun.
  6. Diğer kadın sivil toplum kuruluşlarına, trans ve seks işçilerinin sorunlarını içeren kesişimsel bir yaklaşımın önemini hatırlatın.
  7. Seks işçiliğinin suç olmaktan çıkarılması için söylem üretin ve seks işçilerinin sivil toplum kuruluşlarını bu bakış açısıyla destekleyin.

 

Unutulmaması gereken bir gerçek vardır; o da, seks işçisi kadınların sorunlarının tüm kadınların sorunu olduğudur. Aynı şekilde, tüm kadınların sorunları da seks işçisi kadınların sorunudur. Dolayısıyla, kadın hareketinin seks işçilerine, seks işçilerinin de kadın hareketine ihtiyacı vardır. Seks işçilerinden “onlar” diye söz etmeden, aynı hareketin parçası olabileceğimiz şekilde ve söylemlerimizi insan hakları tartışmalarının çeperlerine itmeden, ötekileştirmeden ve “kozmetik” bir yaklaşımla ele almadan, kadın kurtuluşu için mücadele etme kararlılığında olmalıyız.

 

Bahsi geçen niyetle ve kararlılıkla, Kırmızı Şemsiye olarak, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar ve haklarımız için mücadeleyi birlikte büyütme ve geliştirme hedefimizi yineleriz.

Dayanışmayla,

 

KIRMIZI ŞEMSİYE CİNSEL SAĞLIK VE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

ADRES: Meşrutiyet Mah. Konur 2 Sok. 44/8 06640 Kızılay, Çankaya, Ankara

TEL: 03124192991 – 05389734800

E-POSTA: kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org; kirmizisemsiye.csihd@gmail.com

WEB: www.kirmizisemsiye.org