Kırmızı Şemsiye


BAĞIŞ YAPIN

Telefon: 0 312 419 29 91 
Konur 2 Sokak No:44/8,
Çankaya / Ankara / Türkiye

e-mail:
kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org
 
 

 

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, aşağıda bilgileri verilen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Kırmızı Şemsiye, savunuculuk çalışmalarının etkili şekilde yürütülebilmesi için çeşitli bölgesel ve küresel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine önem vermektedir. Türkiye’de seks işçilerini çevreleyen sorunların, Türkiye’ye özgü olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, bu sorunların bölgesel ve küresel yansımaları olduğu bilincinde olan Kırmızı Şemsiye, çeşitli ülkelerden seks işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’ne kurulduğu tarih olan 11 Nisan 2013 tarihinden bu yana çeşitli projeler kapsamında finansal destek sunan aşağıdaki kurumlara tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Devamı

KIRMIZI ŞEMSİYE seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! EVİNİZDEN Mİ ÇIKARILDINIZ veya EVİNİZ Mİ MÜHÜRLENDİ? POLİS KEYFİ ŞEKİLDE EVİNİZİ Mİ BASTI? KEYFİ ŞEKİLDE POLİSİN PARA CEZASINA MI MARUZ KALDINIZ? POLİSTEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ veya KEYFİ MUAMELE İLE Mİ KARŞILAŞTINIZ? MÜŞTERİNİZDEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ?

Devamı

Seks işçilerinin insan hakları mücadelesinde yanımızda olmak ister misiniz? Sizi de üyemiz olarak görmekten memnuniyet duyarız. Eğer üyemiz olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Üye Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun. Sonra da kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org e-posta adresimize gönderin.

Devamı
Diğer Haberler


10.11.2016  
Kategori: Basın Açıklamaları
   
Dünyada, Son Bir Yılda 300 Trans Cinayeti Raporlandı

Dünyada, Son Bir Yılda 300 Trans Cinayeti Raporlandı

 

Kırmızı Şemsiye'nin de üyesi olduğu, Avrupa'daki trans STK'larının çatı örgütlenmesi olan Transgender Europe, Trans Cinayetlerini İzleme Projesi kapsamında, son bir yıl içerisinde gerçekleşen ve raporlanan trans cinayetlerine dair basın duyurusunu yayınladı. Duyuruya şu linkten erişebilirsiniz: http://tgeu.org/tdor-2016-press-release/ (İngilizce'dir)

 

Basın duyurusunun Türkçe çevirisi aşağıdadır:

 

Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü (TDoR) 2016 • Basın Duyurusu

 

Bu yıl cinsiyet kimliği ve cinsiyet çeşitliliği üzerinden 300’e yakın kişinin öldürüldüğü raporlanmıştır.

 

Bu sene 18.’si, her yıl olduğu gibi 20 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek olan Uluslararası Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü vesilesiyle [1], Transgender Europe (TGEU), translara ve translara ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilere yönelik nefret cinayetleri konusunda farkındalık artırıcı bir ses olmak için ve öldürülen kişilerin yaşamlarının unutulup gitmesi yerine onurlandırılması için, Trans Cinayetinin İzlenmesi (Trans Murder Monitoring-TMM) adlı araştırma projesinin [2] güncellemesini yayınlamıştır.

 

Ne yazık ki, bu yıl, 295 trans ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişi öldürülmüş ve anılan, yası tutulan ve onurlandırılan kişiler listesine eklenmiştir. TDoR 2016 güncellemesi, 1 Ekim 2015 ve 30 Eylül 2016 tarihleri arasında 295 transın ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişinin nefret cinayetine kurban gittiğini ortaya koymuştur.

 

Bu güncelleme, Brezilya’nın(123 vaka ile) başı çektiği ve sırasıyla, Meksika (52 vaka), ABD(23 vaka), Kolombiya (14 vaka) ve Venezuela(14 vaka) dahil olmak üzere, son 12 ay içinde 33 ülkede translar ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilerin öldürülmesine dair raporları gözler önüne sermektedir. En çok rapor edilen vakalara, Asya’da Hindistan (6 vaka ile) ve Pakistan (5 vaka ile) ve Avrupa’da İtalya (5 vaka ile) ve Türkiye (5 vaka ile) dahil olmuştur.

Genel çerçevede, TDoR 2016 güncellemesi, 1 Ocak 2008'den 1 Eylül 2016 tarihine kadar, dünya çapında 68 ülkede, 2264 cinsiyet çeşitliliğine sahip kişi ve transın nefret cinayetine kurban gittiğini ortaya koymuştur.[3]

 

Dünyanın 6 bölgesinde, en yüksek kesin vaka sayısı, güçtü trans ya da LGBT örgütlerinin profesyonel izleme çalışması yürüttüğü ülkelerden elde edilmiştir: Orta ve Güney Amerika Bölgesi’nde Brezilya (900), Meksika (271), Kolombiya (114), Venezuella (110), Honduras (89); Kuzey Amerika Bölgesi’nde ABD(154); Avrupa Bölgesi’nde Türkiye (44) ve İtalya (32); ve Asya Bölgesi’nde Hindistan (60), Filipinler (41) ve Pakistan (39).[4]

 

Brezilya, Meksika ve ABD en yüksek kesin vaka sayısına sahipken, göreli vaka sayıları, az nüfusa sahip bazı ülkeler için daha endişe verici sonuçların var olduğunu göstermektedir. Honduras’ta, örneğin, öldürülen transların ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilerin vaka oranı, milyon kişi başına 10.77’lik bir orandadır. Brezilya’da bu oran 4.49, Meksika’da bu oran 2.21 ve ABD’de bu oran 0.48 iken, Belize’de bu oran 6.02’dir.

 

Bu vakalara, internet araştırması yoluyla ve yerel trans örgütleri ve aktivistleriyle işbirliği yaparak ulaşıldığına dikkat etmek önemlidir. Çoğu ülkede, öldürülen translara ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilere ait verilere sistematik olarak ulaşılmamıştır ve raporlanmayan vakaların sayısını tahmin etmek mümkün değildir.

Bu rakamlar dünya çapında bir ölçekte, translara ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilerin nefret saikiyle öldürülmesi konusunda, buzdağının yalnızca görünen yüzünü göstermektedir. Bu sonuçlar, TGEU’nun yayıladığı yıllık TMM raporunda paylaşılacaktır. Bu belge, küresel ölçekte Trans Cinayetlerini İzleme çalışması hakkında arka plan bilgisi ve tartışmalarını vermekte ve TMM verilerinin daha detaylı bir analizini sunmaktadır. 2016 TMM raporu www.transrespect.org/en/tvt-publication-series linki üzerinden 16 Kasım tarihinde yayınlanacaktır.

 

Daha fazla bilgi için ve görüşerek sorularınıza yanıt bulmak için, TGEU Baş Araştırmacısı, Carsten Balzer / Carla LaGata ve TGEU Transsaygı Sorumlusu, Lukas Berredo ile iletişime geçebilir ve kendilerine carla@tgeu.org  veya lukas@tgeu.org  e-posta adreslerinden ulaşabilirsiniz.