Kırmızı Şemsiye


BAĞIŞ YAPIN

Telefon: 0 312 419 29 91 
Konur 2 Sokak No:44/8,
Çankaya / Ankara / Türkiye

e-mail:
kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org
 
 

 

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, aşağıda bilgileri verilen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Kırmızı Şemsiye, savunuculuk çalışmalarının etkili şekilde yürütülebilmesi için çeşitli bölgesel ve küresel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine önem vermektedir. Türkiye’de seks işçilerini çevreleyen sorunların, Türkiye’ye özgü olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, bu sorunların bölgesel ve küresel yansımaları olduğu bilincinde olan Kırmızı Şemsiye, çeşitli ülkelerden seks işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Devamı

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’ne kurulduğu tarih olan 11 Nisan 2013 tarihinden bu yana çeşitli projeler kapsamında finansal destek sunan aşağıdaki kurumlara tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Devamı

KIRMIZI ŞEMSİYE seks işçileri için çalışır. SORUNLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN, HEP BİRLİKTE GÜÇLENELİM! EVİNİZDEN Mİ ÇIKARILDINIZ veya EVİNİZ Mİ MÜHÜRLENDİ? POLİS KEYFİ ŞEKİLDE EVİNİZİ Mİ BASTI? KEYFİ ŞEKİLDE POLİSİN PARA CEZASINA MI MARUZ KALDINIZ? POLİSTEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ veya KEYFİ MUAMELE İLE Mİ KARŞILAŞTINIZ? MÜŞTERİNİZDEN ŞİDDET Mİ GÖRDÜNÜZ?

Devamı

Seks işçilerinin insan hakları mücadelesinde yanımızda olmak ister misiniz? Sizi de üyemiz olarak görmekten memnuniyet duyarız. Eğer üyemiz olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Üye Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun. Sonra da kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org e-posta adresimize gönderin.

Devamı
Diğer Etkinlikler


20.12.2014  
Kategori: 17Aralık
   
Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı

Kırmızı Şemsiye, 17 Aralık Dünya Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında, 20 Aralık 2014'te Ankara'da "Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı" düzenliyor.

Etkinlik programı aşağıdadır. Etkinlik ile ilgili sorularınız için etkinlik koordinatörü Kemal Ördek'e kemal.ordek@kirmizisemsiye.org adresinden erişebilirsiniz.

 

17 ARALIK DÜNYA SEKS İŞÇİLERİNE YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ

“Seks işçilerine yönelik suçlar raporlanmıyor, konuşulmuyor ve cezalandırılmıyor. Seks işçileri nefret suçları, tecavüzler, fiziksel saldırı ve cinayetler ile karşılaştığında bunu umursamayan insanlar var. Seks işçileri ve seks işçiliği ile ilgili politikalar hakkında ne düşündüğünüz önemli değil; önemli olan seks işçilerinin mahallelerimiz, toplumumuz ve ailelerimiz içinde olduğu gerçeğidir.”

Böyle diyordu ABD’li eski bir seks işçisi, eğitmen, oyuncu, yapımcı ve yazar olan Dr. Annie Sprinkle 2003’te, seks işçilerinin hayatlarımızın tam da ortasında olduğunu hatırlatmak için. Seks işçileri bu toplumun önemli bir parçasını oluşturuyor. Hak ihlallerine karşı savunmasız bir şekilde hayatlarını devam ettirmeye gayret ediyorlar. Çoğu zaman yapayalnız ve sürekli saldırı altında. Ama devam ediyorlar.

17 Aralık Dünya Seks İşçilerine Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’dür. Kırmızı Şemsiye, bu günü Türkiye’deki seks işçilerine yönelik her türlü şiddetle mücadele etmenin önemini vurgulamak için önemsiyor. Her yıl, imkanımız ölçüsünde bu günün önemi çerçevesinde görünürlük ve farkındalık yaratma hedefi ile faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Bu sene, trans kadın seks işçilerini bir araya getiriyoruz ve uzun yıllardan bu yana transfobik ve orospufobik nefretin hedefi olan bu grubun sorunları ve ihtiyaçlarını gündeme taşımayı hedefliyoruz. 10 ilden trans kadın seks işçileri, kendi ihtiyaç ve taleplerini kamuoyu ile paylaşıyor, stratejiler geliştiriyor ve yetkililere sesleniyor: “Şiddet bizim kaderimiz değil. Temel insan haklarımızı güvence altına alın!”

 

TRANS SEKS İŞÇİLERİ İÇİN KAPASİTE GELİŞTİRME EĞİTİMİ

VE DANIŞMA TOPLANTISI

 18 - 19 ARALIK 2014 – ANKARA

 

Kırmızı Şemsiye, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Açık Toplum Vakfı ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından finansal olarak desteklenen “Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetin Haritalanması ve Hukuki Danışmanlık Projesi” kapsamında, 18 ve 19 Aralık tarihleri arasında Türkiye’nin toplamda 10 ilinden 25 trans kadın seks işçisini bir araya getiriyor.

Toplantının iki ana gündem maddesi bulunuyor. Bunlardan ilki, trans kadınlara cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları ve adalete erişim hakkı konusunda Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Ankara Ofisi ve Kırmızı Şemsiye avukatları aracılığı ile eğitim vermektir. İkinci önemli gündem maddesi, grup çalışmaları yoluyla trans kadın seks işçilerine yönelik şiddetle mücadele konusunda sorunları, ihtiyaçları ve talepleri listelemek ve kamuoyuna duyurmak, yetkililere yönelik de savunuculuk yapmaktır.

Danışma toplantısında oluşturulan liste, Kırmızı Şemsiye tarafından Şubat 2015’te yayınlanacak ve önemli bir savunuculuk aracı olarak yasa yapıcı ve karar vericilere yönelik kullanılacaktır.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na ve Acil Eylem Fonu’na, Eğitim ve Danışma Toplantısı’na sunmuş olduğu maddi ve manevi destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz.

 

TRANS KADIN SEKS İŞÇİLERİNE YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE

KONFERANSI

 20 ARALIK 2014  - ANKARA

 

12:30 – 13:00: AÇILIŞ

Konuşmacılar:

Kemal Ördek, Kırmızı Şemsiye Derneği YK Başkanı

Peter van der Bloemen, Siyasi İşler Bölüm Başkanı, Hollanda Büyükelçiliği

 Sevil Özmen, Türk-İsveç İşbirliği Birimi Direktörü, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu

 Elif Al, Program Asistanı, Açık Toplum Vakfı

 

PANEL 1:

(13:00 – 14:00)

Türkiye’de Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetin Bilançosu

                “Şiddet İle Sınanan Hayatlar: Türkiye’de Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddet – Alan Araştırması Raporu”

                Kemal Ördek, Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı

 

 “Sınırlı Adalet: Trans Seks İşçilerinin Haklarının Türk Hukukunda Korunması”

                    Av. Sinem Hun

 

Bu panel, Kırmızı Şemsiye Derneği’nin, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Açık Toplum Vakfı ve Hollanda Büyükelçiliği’nin finansal desteği ile yürüttüğü “Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetin Haritalanması ve Hukuki Danışmanlık Projesi” kapsamında Haziran – Eylül 2014 arasında Türkiye’nin 10 ilinde trans kadın seks işçileriyle yapılan anketler ve derinlemesine görüşmeler sonucunda ortaya çıkan bulguları kamuoyuna tanıtmayı amaçlamaktadır.

Bahsedilen araştırmanın sonuçlarının ve Türkiye’de trans kadın seks işçilerine yönelik şiddetin genel bir tablosunun yer aldığı ve Aralık 2014’te yayınlanacak olan raporun tanıtılacağı panelde, araştırma sürecinde karşılaşılan sıkıntılar ve bu proje sonrasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair Kırmızı Şemsiye’nin fikirleri kamuoyu ile paylaşılacak.

Yine bahsedilen proje kapsamında Kırmızı Şemsiye tarafından sunulan hukuki destek üzerinden yayınlanan hukuki analiz raporumuzun tanıtımı da, hukuki destek ekibimizden olan Av. Sinem Hun tarafından yapılacak.

 

PANEL 2:

(14:30 – 16:00)

 10 İlden Trans Kadın Seks İşçilerini Dinliyoruz: İhtiyaçlar ve Talepler

Moderasyon: Belgin Çelik, Kırmızı Şemsiye Derneği

Konuşmacılar: 10 ilden trans seks işçileri

Bu panel, ilk panelin devamı niteliğinde organize ediliyor. Bu panelde, Kırmızı Şemsiye’nin yukarıda bahsi geçen rapor için gerçekleştirmiş olduğu alan araştırması sürecinde tanışmış olduğu ve beraber örgütlendiği Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen trans kadın seks işçilerinin şiddet deneyimlerini birinci ağızdan dinliyor olacağız. Katılım gösterebilecek bütün trans kadın seks işçilerini bekliyoruz.

Bu panelde sözü, bugüne dek dinlemediğiniz ve üç büyük il dışındaki illerden gelen trans kadın seks işçilerine veriyoruz. Gaziantep, Mersin, Adana, Diyarbakır, Antalya, Eskişehir, İzmit, Bursa ve üç büyük ilden trans seks işçilerini dinleyelim, onlara destek olalım. Bekliyoruz!

 

PANEL 3:

(16:30 – 18:00)

Küresel Bağlamda Durum ve Türkiye’de Translara Yönelik Şiddetin Önlenmesi: Stratejiler, Öneriler, Sorumluluklar

                “Küresel Bağlamda Translara Yönelik Şiddet Deneyimler, Bulgular”

Boglarka Fedorko, Transgender Europe – Proje Yöneticisi, Almanya

                                              

                Binnaz Toprak, CHP İstanbul Milletvekili

                “Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Mücadelede Siyasetin Rolü”

 

Not: Başka milletvekillerinin de katılma ihtimali bulunmaktadır; ancak programlarının geç belirleniyor olması dolayısıyla programa dahil edilmemiştir. Etkinlik tarihlerine yakın bir tarihte milletvekillerinden katılım ile ilgili geri dönüş olacaktır.

Bu panel, Türkiye’de trans kadın seks işçilerine yönelik şiddetin bilançosuna dair bir fikir edindikten sonra, Avrupa ve küresel ölçekte transları hedef alan şiddete odaklanmayı amaçlıyor. Kırmızı Şemsiye’nin ortaklık içerisinde birlikte çalıştığı Transgender Europe’un Doğu Avrupa özelinde yürütmekte olduğu ProTrans Projesi’nin yöneticisi Boglarka Fedorko’yu dinliyoruz. Transgender Europe’un ProTrans ve Transrespect versus Transphobia Worldwide adlı projeleri özelinde elde ettiği bulgular üzerinden Avrupa ve dünya ölçeğinde translara yönelik şiddetin tablosunu inceliyoruz.

Aynı şekilde, Türkiye Hükümeti’nin trans ve seks işçileri hakları konusundaki yükümlülüklerini kendilerine hatırlatmayı amaçlıyoruz. Katılımcı olacak milletvekillerinin cinsel azınlıkların ve seks işçilerinin talepleri ekseninde ne gibi çalışmalarda yer aldıkları ve daha başka nelerin yapılması gerektiğine dair bir tartışmanın yürütülmesi de bu panel aracılığı ile amaçlanmaktadır.

 

ETKİNLİK MEKANI:

 

Best Hotel Kavaklıdere

Adres: Atatürk Bulvarı No: 195 Kavaklıdere, ANKARA

Tel: 0312.467.0880

 

ETKİNLİK İLETİŞİM KİŞİLERİ:

Koordinatör:

Kemal Ördek, kemal.ordek@kirmizisemsiye.org, 05544655729

 

Organizasyon Ekibi:

Belgin Çelik (05353112327)

Ilgın Candan Esmer, Mine Egbatan, Burcu Kardelen, İlker Güzelcik, Serra Can, Emin Alp Bıyık, Deniz Özkor

Bu etkinliğin düzenlenmesi için Kırmızı Şemsiye’ye finansal destek sunan başta İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Açık Toplum Vakfı, Hollanda Büyükelçiliği olmak üzere, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Acil Eylem Fonu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

KIRMIZI ŞEMSİYE CİNSEL SAĞLIK VE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

ADRES: Meşrutiyet Mah. Konur 2 Sok. 44/8 06640 Kızılay, ANKARA

Tel: 0312.419.2991

E-Posta: Kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org

URL: http://www.kirmizisemsiye.org